lipton
10 بهمن 1401 - 17:41

سالانه ۵ درصد به جمعیت استان تهران اضافه می‌شود

تهران- استاندار تهران گفت: سالانه ۵ درصد به جمعیت استان تهران اضافه می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا فخاری ظهر دوشنبه در جلسه سی و چهارمین جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان تهران که با حضور آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری، ملکی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران، محبت خواه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران و دیگر مسئولان برگزار شد ضمن تبریک میلاد حضرت علی (ع) و دهه فجر با اشاره به تعبیر اولیه بازآفرینی یعنی چگونگی شکل‌گیری بافت‌های فرسود اظهار داشت: مردم در تأمین نیازمندی‌هایشان از جمله در حوزه مسکن جلوتر از دستگاه‌ها هستند.

فخاری با بیان اینکه غفلت ما زمینه ساخت و سازهای ناایمن و ناکارآمد را فراهم می‌کند گفت: باید در این حوزه ورود جدی داشته باشیم.

وی ادامه داد: برخورداری‌های تهران زمینه مهاجرت را فراهم می‌کند و امروز با احتساب اتباع حدود ۱۸ و نیم تا ۱۹ میلیون جمعیت در تهران داریم و سالی حدود ۵ درصد به جمعیت استان اضافه می‌شود که این امر قابل توجه و تأمل است.

استاندار تهران با تاکید بر برگزاری و پیگیری مستمر جلسات ستاد بازآفرینی استان و شهرستان‌ها عنوان کرد: ساخت مسکن در اطراف تهران به جهت تأمین زیرساخت‌ها و امکانات عملاً پروسه زمان‌بری است و به جای آن تمرکز اقدامات در بافت‌های فرسوده مفیدتر خواهد بود.

فخاری سپس به لزوم نظم دهی، تلفیق اطلاعات و داده‌ها در حوزه بازآفرینی به منظور تدقیق در نظارت‌ها اشاره کرد و گفت: در زمینه برنامه و بودجه حوزه بازآفرینی و ارائه میزان عملیاتی شدن برنامه‌ها توسط دستگاه‌ها و سنجش سطح رضایتمندی مردم، دبیرخانه ستاد فعالانه عمل کند.

وی تاکید کرد: بایستی برای جبران کاستی‌ها در حوزه مسکن بر مبنای توزیع جمعیت، شناور کردن جمعیت، استانداردسازی سازه‌ها و رفع نیازمندهای حوزه شهری و روستایی اقدام کنیم.

استاندار تهران خاطرنشان کرد: بازآفرینی یک اصل است و در تهران باید به نهضت بازآفرینی و بازسازی توجه جدی شود و برای حفظ هویت محلات در جاهایی که ظرفیت وجود دارد تراکم افزایش یابد.

فخاری به لزوم تشویق سازندگان در محلات بافت فرسوده اشاره کرد و افزود: دبیرخانه ستاد با نظر مشورتی کارشناسان و افراد صاحب نظر نسبت به ارائه مدل تشویقی برای سازندگان اقدام کنند تا بسته مذکور در اختیار شهرداری‌های استان قرار گیرد و مبنای عمل شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1008236